14. septembra, u organizaciji SEEBDN-a (Mreže za razvoj poslovanja u jugoistočnoj Evropi) i kompanije TPA, održana je panel diskusija na temu „Budućnost energetsko intenzivne industrije: balansiranje između konkurentnosti i klimatske neutralnosti” u kancelariji kompanije TPA u Beču.
Na diskusiji koju je predvodila novinarka Nadja Bernhard, govorili su:
- Sophie Karmasin (osnivač Karmasin Research & Identity i bivša federalna ministarka za porodicu i mlade),
- Olaf Höhn (izvršni direktor Florida-Eis Manufaktur GmbH u Berlinu),
- Josef Eisenschenk (generalni direktor AGRANA Zucker GmbH) i
- Hans Roth (Nadzorni odbor Saubermacher AG)
3 ključne tačke za klimatsku neutralnost u JIE
Tokom diskusije, tri glavne tačke su se izdvojile:
- Veliki značaj ove teme u našem društvu i njen direktan uticaj na ekonomiju;
- Klimatska neutralnost je veoma složen izazov za sve energetski intenzivne industrijske kompanije da premoste težak jaz između profitabilnosti i ispunjavanja svih neophodnih standarda za postizanje klimatske neutralnosti;
- I na kraju, iako su inovacije apsolutno neophodne za ovu isto tako neophodnu transformaciju, u isto vreme ne treba potceniti moć svakog pojedinačnog potrošača.
Kako se JIE može nositi sa klimatskim krizama?
Čak i ako pozitivan pogled na budućnost nije bio jednako snažan među stručnjacima, učesnici su se složili da je pred nama još dug put i da je bezuslovno obrazovanje potrošača centralna poluga za suzbijanje klimatske krize.
Thomas Haneder, poreski savetnik, stručnjak za jugoistočnu Evropu i TPA partner, je na ovu temu istakao: „U našoj kompaniji se fokusiramo na održivi ekonomski rast. Zaštita klime je u središtu našeg društva i u komapniji TPA veoma ozbiljno shvatamo svoju odgovornost na ovu temu.”